مقالات و یادداشت ها
پیمایش موسسه ایپسوس نشان داده است که به‌طور متوسط در بین 30 کشور جهان، 30 درصد از بزرگ‌سالان گفته‌اند که اکثر مردم قابل اعتمادند. در میان این کشورها، چین و هند بیشترین میزان اعتماد بین فردی را دارند، به‌طوری‌که 56 درصد از آنان اظهار کرده‌اند که اکثر مردم قابل اعتماد هستند. اعتماد به مردم در کشورهای برزیل، مالزی و ترکیه کمتر از 15 درصد است.
شنبه, 26 فروردین,1402
بررسی سیر تطور نظرسنجی در ایران و جایگاه ایسپا در این مسیر عنوان یادداشتی است که محمد آقاسی ـ رئیس سابق این مرکز ـ به بهانه نوزدهمین سال تاسیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) به آن پرداخته است.
پنجشنبه, 18 اردیبهشت,1399
در چند ماهی که از شیوع ویروس کرونا می­‌گذرد تحلیل­ های زیادی در خصوص تأثیر کرونا بر آینده جهان نگاشته شده است؛ از پیامدهای کرونا بر آینده اقتصاد جهان گرفته تا تأثیرات کرونا بر مؤلفه‌­های اجتماعی و جمعیتی و رفتار زیست محیطی شهروندان و سیاست‌­های دولت­‌ها در این زمینه‌­ها تا برخی پیامدهای فرهنگی کرونا از جمله تأثیر آن بر جایگاه دین در جامعه پساکرونا.
شنبه, 30 فروردین,1399
تحلیل عباس عبدی از نتایج نظرسنجی ایسپا و معاونت اجتماعی شهرداری تهران پیرامون ابعاد شیوع ویروس کرونا
سه شنبه, 26 فروردین,1399
مهمترین عنصر برای حاکمیت بر مردم، داشتن سرمایه اجتماعی به‌طور عام و جلب اعتماد مردم به عنوان یکی از مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی به‌طور خاص است.  در غیاب این عنصر، اجرای صحیح سیاست‌ها غیرممکن و یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت دشوار است. 
دوشنبه, 04 فروردین,1399
مردان شاغل کمتر از دیگر گروه ها از کرونا می ترسند. برای بسیاری ترس برابر است با بی پولی
پنجشنبه, 29 اسفند,1398
تحلیل همشهری از نتایج نظرسنجی ایسپا که به درخواست دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در روزهای 12 تا 14 اسفند به صورت تلفنی از شهروندان تهران با اندازه نمونه 928  نفر انجام شده است.
شنبه, 17 اسفند,1398
منطق سیاسی اجتماعی حاکم بر رفتارهای انتخاباتی مردم در ده دوره گذشته انتخابات مجلس بیانگر پیچیدگی هایی خاصی است که آن را از دیگر اشکال انتخابات خاصه ریاست جمهوری متفاوت می سازد. با در نظر داشتن شرایط کشور انتخابات دوم اسفند را چگونه می توان پیش بینی کرد؟
چهار شنبه, 30 بهمن,1398
7 درصد نسل اولی های مهاجر تمایل دارند به کشور خودشان بازگردند 77 درصد از مهاجران نمی خواهند کشوری که در آن هستند را ترک کنند 16 درصد از مهاجران تمایل دارند به کشور دیگری نقل مکان کنند
یکشنبه, 29 دی,1398
یافته های مهم گالوپ در سال 2019 : آمریکایی های بیشتری عصبانی ، دارای استرس و نگران هستند، 20 درصد روس ها و 16 درصد امریکایی ها تمایل به ترک کشورشان را دارند، تصویر رهبر ایالات متحده بدتر از چین است، افغانستان ناامن ترین کشور جهان است، زنان ایالات متحده امریکا نسبت به همسالان کانادایی و اروپایی احساس احترام کمتری می کنند، تنها 9 درصد اوکراینی ها به دولت اعتماد دارند، از هر ده افغانی نزدیک به 9 نفر در عذاب هستند و تأیید رهبری بریتانیا در سال 2019 به 41 درصد کاهش داشته است.
دوشنبه, 09 دی,1398
براي توسعه همه‌جانبه و پایدار یک کشور نیاز به مشارکت و عدم بی‌تفاوتی قاطبه افراد جامعه است.جامعه ای که نسبت به انواع مفاسد اجتماعی و اقتصادی، بی عدالتی ها، نابرابری ها، رانت خواری، خشونت ها، گران فروشی و ... واکنش نشان ندهد یک جامعه بی‌تفاوتی خواهد بود که از یک طرف آن جامعه در فرایند توسعه پسرفت می کند و از طرفی با اجرای هر سیاست جدیدی از طرف دولت ها، آن جامعه ممکن است با انواع اعتراض ها و آشوب‌ها و تبعات زیانبار سیاستهای اتخاذی مواجه شود. پژوهش های روندی در سنجش شاخص های اجتماعی، همیشه نمایانگر هشدار اینگونه آفت ها در بطن جامعه و ساختار قدرت بوده و پژوهشگران و سیاستگذاران نباید بی تفاوت از کنار این بی تفاوتی ها و سایر آفتها بگذرند.
دوشنبه, 18 آذر,1398
نتایج پیمایش ها بیانگر اطلاعات سیاسی نه چندان زیاد دانشجویان نسبت به مسایل سیاسی روز است و به نظر می رسد حداقل در دو دهه اخیر آمار و ارقام نتایج چندان خوش بینانه ای در مورد این بخش از جمعیت جامعه پیش روی ما نگذارد. و این آمار بدون شک بخشی از واقعیت فضای دانشگاهی را به نمایش خواهد گذاشت. واقعیتی که شاید ما را در مورد «اسطوره دانشجوی آگاه» وادار به تأمل کند.
دوشنبه, 18 آذر,1398
درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2023 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir