گزارش نظرسنجی انتخاباتی 27 بهمن ماه ایسپا
گزارش نظرسنجی انتخاباتی 27 بهمن ماه ایسپا
3 اسفند ,1390

گزارش نظرسنجی انتخاباتی 27 بهمن ماه ایسپا

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در روز 27 بهمن 1390- پیش از آغاز تبلیغات کاندیداهای مجلس نهم-  طرح نظرسنجي ای با عنوان «بررسي ديدگاه ایرانیان نسبت به نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی» را در مناطق مناطق شهری و روستایی سراسر کشور بصورت خویش فرما اجرا كرد.

به گزارش روابط عمومی ایسپا  یافته های این پژوهش ملی که با کمک شعب فعال ایسپا در سراسر کشور و با هدایت تیمی از پژوهشگران زبده در دفترمرکزی ایسپا انجام شده به قرار زیر است:
جامعه آماری و اندازه نمونه
جامعه آماری این طرح شامل شهروندان بالای 18 سال ایرانی از کلیه اقشار و گروه‌های اجتماعی با حجم نمونه 14000 نفر در زمان اجرای طرح است. شیوه نمونه‌گیری این نظرسنجی به صورت چند مرحله‌ای و در مناطق شهری و روستایی کشور بوده است. لازم به ذکر است اطلاعات این نظرسنجی با ابزار پرسشنامه و با مراجعه به درب منازل  گردآوری شده است.
یافته‌های نظرسنجی


- منبع کسب اخبار انتخابات مجلس نهم
بیش از نیمی از پاسخگویان (61.7 درصد) اخبار مربوط به انتخابات مجلس نهم را از صدا و سیما دنبال می¬کنند. بعد از صدا و سیما، گزینه های خانواده، دوستان و آشنایان، روزنامه های داخلی ، سایت های خبری اینترنتی و تبلیغات کاندیداها در این اطلاع رسانی ایفای نقش می کنند.  لازم به ذکر است شبکه های های ماهواره ای منبع کسب خبر برای 3.9 درصد افراد بوده است.


- بررسی اطلاع شهروندان از زمان برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
48.9 درصد پاسخگویان به زمان برگزاری انتخابات یعنی اسفندماه به درستی اشاره کرده‌اند. با توجه به این نکته که تا این زمان تبلیغات انتخاباتی آغاز نشده این عدد نشان دهنده میزان اطلاع مناسب در این مقطع است.


- اهمیت شرکت در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی
75.5 درصد نمونه آماری معتقد بوده‌اند که شرکت در انتخابات مجلس از اهمیت زیادی برخوردار است.


- نگرش پاسخگویان به میزان مشارکت هموطنانشان در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی
79 درصد از پاسخگویان معتقدند که هموطنانشان در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت خواهند کرد.


- ارزیابی ایرانیان از مشارکت مردم ایران در انتخابات
70درصد از پاسخگویان بر این باورند که میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات مجلس نهم نسبت به انتخابات مجلس هشتم بیشتر خواهد شد و یا حداقل در سطح مشارکت دور قبل خواهد بود.

- میزان شرکت  ایرانیان در انتخابات نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
53.6 درصد پاسخگویان گفته‌اند که قطعاً در انتخابات اسفند ماه شرکت خواهند نمود .

بر اساس نتایج این نظرسنجی استان کهگیلویه و بویر احمد با  مشارکت 78.8 درصد دارای بیشترین میزان مشارکت شناسایی گردید و استان های لرستان(78.2)، سمنان(75.4)، و استان قم (74.4) در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.


درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir